Ohita navigaatio

Keitä me olemme

OAJ Satakunta on OAJ:n alueyhdistys, joka toimii Satakunnassa. Tehtävänämme on vastata alueellisesta edunvalvonnasta ja tehdä näkyvää koulutuspolitiikkaa. Jäsenyhdistyksiimme kuuluu noin 3284 henkilöjäsentä.

Tuemme  alueellamme toimivia OAJ:n paikallisyhdistyksiä sekä ala- ja oppilaitoskohtaisia jäsenyhdistyksiä edunvalvonnassa esimerkiksi järjestämällä koulutuksia.

Lue lisää toiminnastamme!

Alueyhdistyksen hallinto

Alueyhdistyksen toimintaa luotsaavat hallitus, työvaliokunta sekä jaostot.

Alueyhdistyksen hallitus valitaan joka toinen vuosi. Hallituksessa on 18 jäsentä ja puheenjohtaja.

Jokainen opettajaryhmä eli jaosto on edustettuna hallituksessa.

Hallituksen paikkajako

Alueasiantuntija

OAJ:n edustaja alueella yhdessä puheenjohtajan kanssa

Sopimusedunvalvoja

  • kartoittaa, seuraa ja kehittää paikallisia palkkausjärjestelmiä
  • on jäsenyhdistysten ja aktiivitoimijoiden tukihenkilö alueella

Koulutuspoliittinen vaikuttaja

  • tukee hallituksen koulutuspoliittisista vaikuttamistyötä
  • verkostoituu ja pitää yhteyttä toiminta-alueen yhteistyötahoihin
  • toimii kiinteässä yhteistyössä alueyhdistyksen puheenjohtajan ja hallituksen kanssa

Alueasiantuntijat ovat sopimusedunvalvojia, kehittävät jäsenistön palkkaus- ja työaikajärjestelmiä sekä toimivat alueilla yt-toimijoiden tukihenkilöinä.

Alueasiantuntijat ovat myös koulutuspoliittisia vaikuttajia ja pitävät yhteyttä toiminta-alueensa yhteistyötahoihin. Alueasiantuntija edustaa koko alueyhdistyksen jäsenkuntaa ja on kaikkien jäsenryhmien käytettävissä. Toimikausi on sama kuin luottamusmiehillä.

Yksittäisten jäsenten palkkaus tai esimerkiksi sopimustulkinnat eivät kuulu Alueasiantuntijoille. Jos sinulla OAJ:n jäsenenä on ongelma tai kysyttävää omasta palkkauksestasi tai työehdoistasi, ota yhteyttä omaan paikalliseen luottamusmieheesi. Hän on OAJ:n kouluttama paikallisten olojen asiantuntija.

OAJ Satakunnan Alueasiantuntija Virpi Ojala virpi.ojala(at)oajsatakunta.fi 044 762 4145

Tutustu hallituksen jäseniin sekä alueemme OAJ-valtuutettuihin!

Hallituksen varsinaiset jäsenet

Mea Nordberg

Puheenjohtaja mea.nordberg@oajsatakunta.fi

Pekka Huhtala

1. varapuheenjohtaja, OAO-jaoston puheenjohtaja

Sari Nyberg-Tuominen

2. varapuheenjohtaja, VO-jaoston puheenjohtaja nybergtuominensari@gmail.com

Mika Koivu

3. varapuheenjohtaja, YSI-jaoston puheenjohtaja mika.koivu@edupori.fi

Sanna Eronen

Hallituksen varsinainen jäsen sanna.eronen@kankaanpaa.fi

Minna Salminen

Hallituksen varsinainen jäsen minna.salminen@rauma.fi

Päivi Alanko

Hallituksen varsinainen jäsen

Ilkka Blomqvist

Hallituksen varsinainen jäsen ilkka.blomqvist@ulvila.fi

Tuomas Koivisto

Hallituksen varsinainen jäsen tuomas.koivisto@edupori.fi

Jari Koski

Hallituksen varsinainen jäsen jari.koski@nakkila.fi

Virpi Ojala

Hallituksen varsinainen jäsen, alueasiamies 044 762 4145 virpi.ojala@oajsatakunta.fi

Merja Salonen

Hallituksen varsinainen jäsen merja.salonen@pori.fi

Lauri Savolainen

Hallituksen varsinainen jäsen, sihteeri lauri.savolainen@sakyla.fi

Elina Sirén

Hallituksen varsinainen jäsen elina.siren@edupori.fi

Janne Tapiovaara

Hallituksen varsinainen jäsen, taloudenhoitaja janne.tapiovaara@rauma.fi

Tarja-Helena Klemetti

Hallituksen varsinainen jäsen

Marita Kärki

Hallituksen varsinainen jäsen

Kirsi Liljeroos

Hallituksen varsinainen jäsen kirsi.liljeroos@dnainternet.net

Marita Ojala

Hallituksen varsinainen jäsen marita.ojala@luukku.com

Hallituksen varajäsenet

Sari Söderbacka

Hallituksen varajäsen sari.soderbacka@siikainen.fi

Päivi Kallioinen

Hallituksen varajäsen paivi.kallioinen@edupori.fi

Heidi Mäki

Hallituksen varajäsen heidi.maki@rauma.fi

Hannele Henriksson

Hallituksen varajäsen hannele.henriksson@harjavalta.fi

Heikki Honkanen

Hallituksen varajäsen heikki.honkanen@edupori.fi

Elina Käkelä

Hallituksen varajäsen elina.kakela@eurajoki.fi

Anu Lähdeniemi

Hallituksen varajäsen anu.lahdeniemi@eura.fi

Matti Luoma

Hallituksen varajäsen matti.luoma@eura.fi

Marika Nummi

Hallituksen varajäsen marika.nummi@rauma.fi

Miia Piisi

Hallituksen varajäsen miia.piisi@edupori.fi

Simo Pirttimäki

Hallituksen varajäsen simo.pirttimaki@ulvila.fi

Anne-Mari Ranne

Hallituksen varajäsen anne-mari.ranne@edupori.fi

Helmi Virta

Hallituksen varajäsen helmi.virta@edupori.fi

Kristiina Yli-rajala

Hallituksen varajäsen kristiina.yli-rajala@kankaanpaa.fi

Ari Ekholm

Hallituksen varajäsen

Kimmo Liljeroos

Hallituksen varajäsen

Konsta Ojanen

Hallituksen varajäsen

Juha Tähkä

Hallituksen varajäsen juha.tahka@sataedu.fi

OAJ satakunnan alueyhdityksen alueen valtuutetut

Jaana Antila (OAO)

Valtuutettu jaana.antila@winnova.fi

Tuomas Koivisto (YSI)

Valtuutettu tuomas.koivisto@edupori.fi

Arja Laulainen(YSI)

Valtuutettu arja.laulainen@dnainternet.net

Mea Nordberg (YSI)

Valtuutettu mea.nordberg@oajsatakunta.fi

Virpi Ojala(YSI)

Valtuutettu 044 762 4145 virpi.ojala@oajsatakunta.fi

Minna Salminen (VO)

Valtuutettu minna.salminen@rauma.fi