Ohita navigaatio

Keitä me olemme

OAJ Satakunta on OAJ:n alueyhdistys, joka toimii Satakunnassa. Tehtävänämme on vastata alueellisesta edunvalvonnasta ja tehdä näkyvää koulutuspolitiikkaa. Jäsenyhdistyksiimme kuuluu noin 3284 henkilöjäsentä.

Tuemme  alueellamme toimivia OAJ:n paikallisyhdistyksiä sekä ala- ja oppilaitoskohtaisia jäsenyhdistyksiä edunvalvonnassa esimerkiksi järjestämällä koulutuksia.

Lue lisää toiminnastamme!

Alueyhdistyksen hallinto

Alueyhdistyksen toimintaa luotsaavat hallitus, työvaliokunta sekä jaostot.

Alueyhdistyksen hallitus valitaan joka toinen vuosi. Hallituksessa on 18 jäsentä ja puheenjohtaja.

Jokainen opettajaryhmä eli jaosto on edustettuna hallituksessa.

Hallituksen paikkajako

Alueasiamies

OAJ:n edustaja alueella yhdessä puheenjohtajan kanssa

Sopimusedunvalvoja

  • kartoittaa, seuraa ja kehittää paikallisia palkkausjärjestelmiä
  • on jäsenyhdistysten ja aktiivitoimijoiden tukihenkilö alueella

Koulutuspoliittinen vaikuttaja

  • tukee hallituksen koulutuspoliittisista vaikuttamistyötä
  • verkostoituu ja pitää yhteyttä toiminta-alueen yhteistyötahoihin
  • toimii kiinteässä yhteistyössä alueyhdistyksen puheenjohtajan ja hallituksen kanssa

Alueasiamiehet ovat sopimusedunvalvojia, kehittävät jäsenistön palkkaus- ja työaikajärjestelmiä sekä toimivat alueilla yt-toimijoiden tukihenkilöinä.

Alueasiamiehet ovat myös koulutuspoliittisia vaikuttajia ja pitävät yhteyttä toiminta-alueensa yhteistyötahoihin. Alueasiamies edustaa koko alueyhdistyksen jäsenkuntaa ja on kaikkien jäsenryhmien käytettävissä. Toimikausi on sama kuin luottamusmiehillä.

Yksittäisten jäsenten palkkaus tai esimerkiksi sopimustulkinnat eivät kuulu alueasiamiehille. Jos sinulla OAJ:n jäsenenä on ongelma tai kysyttävää omasta palkkauksestasi tai työehdoistasi, ota yhteyttä omaan paikalliseen luottamusmieheesi. Hän on OAJ:n kouluttama paikallisten olojen asiantuntija.

OAJ Satakunnan alueasiamies Virpi Ojala virpi.ojala(at)oajsatakunta.fi 044 762 4145

Tutustu hallituksen jäseniin sekä alueemme OAJ-valtuutettuihin!

Hallituksen varsinaiset jäsenet

Mea Nordberg

Puheenjohtaja mea.nordberg@oajsatakunta.fi

Kimmo Liljeroos

1. varapuheenjohtaja, OAO-jaoston puheenjohtaja kimmo.liljeroos@gmail.com

Sari Nyberg-Tuominen

2. varapuheenjohtaja, VO-jaoston puheenjohtaja nybergtuominensari@gmail.com

Sanna Eronen

Hallituksen varsinainen jäsen sanna.eronen@kankaanpaa.fi

Minna Salminen

Hallituksen varsinainen jäsen minna.salminen@rauma.fi

Ilkka Blomqvist

Hallituksen varsinainen jäsen ilkka.blomqvist@ulvila.fi

Tuomas Koivisto

Hallituksen varsinainen jäsen tuomas.koivisto@edupori.fi

Mika Koivu

3. varapuheenjohtaja, YSI-jaoston puheenjohtaja mika.koivu@edupori.fi

Jari Koski

Hallituksen varsinainen jäsen jari.koski@nakkila.fi

Elina Käkelä

Hallituksen varsinainen jäsen, koulutussihteeri elina.kakela@eurajoki.fi

Virpi Ojala

Hallituksen varsinainen jäsen, alueasiamies 044 762 4145 virpi.ojala@oajsatakunta.fi

Merja Salonen

Hallituksen varsinainen jäsen merja.salonen@pori.fi

Lauri Savolainen

Hallituksen varsinainen jäsen, sihteeri lauri.savolainen@sakyla.fi

Elina Sirén

Hallituksen varsinainen jäsen elina.siren@edupori.fi

Janne Tapiovaara

Hallituksen varsinainen jäsen, taloudenhoitaja janne.tapiovaara@rauma.fi

Kristiina Yli-Rajala

Hallituksen varsinainen jäsen kristiina.yli-rajala@kankaanpaa.fi

Pekka Huhtala

Hallituksen varsinainen jäsen pekka.m.huhtala@gmail.com

Kirsi Liljeroos

Hallituksen varsinainen jäsen kirsi.liljeroos@dnainternet.net

Mirjam Voutilainen

Hallituksen varsinainen jäsen mirjam.voutilainen@winnova.fi

Hallituksen varajäsenet

Sari Söderbacka

Hallituksen varajäsen sari.soderbacka@siikainen.fi

Päivi Kallioinen

Hallituksen varajäsen paivi.kallioinen@gmail.com

Suvi Kaukainen

Hallituksen varajäsen suvi.kaukainen@rauma.fi

Simo Pirttimäki

Hallituksen varajäsen simo.pirttimaki@ulvila.fi

Helmi Virta

Hallituksen varajäsen helmi.virta@edupori.fi

Eeva Heikkinen-Kemppinen

Hallituksen varajäsen eeva.heikkinen@harjavalta.fi

Niina Mansikkamäki

Hallituksen varajäsen niina.mansikkamaki@kokemaki.fi

Anu Lähdeniemi

Hallituksen varajäsen anu.lahdeniemi@eura.fi

Anne-Mari Ranne

Hallituksen varajäsen anne-mari.ranne@edupori.fi

Minna Lääperi

Hallituksen varajäsen minna.laaperi@eura.fi

Heikki Honkanen

Hallituksen varajäsen heikki.honkanen@edupori.fi

Mira Kiviharju

Hallituksen varajäsen mira.kiviharju@rauma.fi

Marita Ojala

Hallituksen varajäsen marita.ojala@luukku.com

Ari Ekholm

Hallituksen varajäsen ari.ekholm@samk.fi

Anu Sköld-Nurmi

Hallituksen varajäsen anu.skold-nurmi@winnova.fi

Juha Tähkä

Hallituksen varajäsen juha.tahka@sataedu.fi

Sanna Paitula

Hallituksen varajäsen sanna.paitula@winnova.fi

OAJ satakunnan alueyhdityksen alueen valtuutetut

Jaana Antila (OAO)

Valtuutettu jaana.antila@winnova.fi

Tuomas Koivisto (YSI)

Valtuutettu tuomas.koivisto@edupori.fi

Arja Laulainen(YSI)

Valtuutettu arja.laulainen@dnainternet.net

Mea Nordberg (YSI)

Valtuutettu mea.nordberg@oajsatakunta.fi

Virpi Ojala(YSI)

Valtuutettu 044 762 4145 virpi.ojala@oajsatakunta.fi

Minna Salminen (VO)

Valtuutettu minna.salminen@rauma.fi